Archiwa Rodzinne Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt "Archiwa Rodzinne Niepodległej", którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie - a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

W ramach projektu Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza do swoich punktów konsultacyjnych w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Łowiczu, Mławie, Otwocku i Pułtusku. W punktach tych oczekiwać będą na Państwa nasi konsultanci — archiwiści, którzy udzielą fachowych porad na temat sposobów zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii znajdujących się w Waszych domowych archiwach. W tych punktach można będzie dowiedzieć się, w jaki sposób takie zbiory porządkuje się, jak należy je prawidłowo opisywać oraz jak uchronić je przed uszkodzeniem i zniszczeniem, a jeżeli do tego dojdzie, to co należy zrobić, by je naprawić.

Oferujemy również Państwu możliwość przekazania do Archiwum Państwowego w Warszawie lub jego oddziałów zamiejscowych w Grodzisku Mazowieckim, Łowiczu, Mławie, Otwocku i Pułtusku Waszych prywatnych dokumentów przechowywanych w najróżniejszych domowych zakamarkach. W naszych domowych szufladach znajdują się bowiem nadal materiały związane z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. czy też z pierwszymi pionierskimi latami tworzenia się polskiej państwowości, takie jak dokumenty, listy, wspomnienia, pamiętniki, fotografie i rysunki. Przekazane do archiwum mają szansę na profesjonalne zabezpieczenie i wieczyste przechowanie pamięci o naszych rodzinach. Ocalmy w ten sposób od zapomnienia te bezcenne świadectwa przeszłości — nasze dziedzictwo tworzące zbiorową pamięć Polaków!

Zapraszamy do punktów konsultacyjnych w:

 

Warszawie (ul. Krzywe Koło 7, 00–270 Warszawa; tel. 22 635 92 42 lub 43 w. 117; marta.jaszczynska@warszawa.ap.gov.pl) — Marta Jaszczyńska

Grodzisku Mazowieckim (ul. Poniatowskiego 14, 05-825 Grodzisk Mazowiecki; tel. (22) 724 38 61; apw.grodzisk@warszawa.ap.gov.pl) — Marcin Szymański i Robert Wajszczyk

Łowiczu (ul. 3 Maja 1, 99-400 Łowicz; tel. 46 837 39 86; apw.lowicz@warszawa.ap.gov.pl) — Marek Wojtylak

Mławie (l. Narutowicza 3, 06-500 Mława; tel. 23 654 33 09; apw.mlawa@warszawa.ap.gov.pl) — Katarzyna Oleksiak

Otwocku (ul. Górna 7, 05-400 Otwock; tel. 22 779 38 71; apw.otwock@warszawa.ap.gov.pl) — Krzysztof Kałuszko

Pułtusku (ul. Zaułek 22, 06-100 Pułtusk; tel. 23 692 34 97; apw.pultusk@warszawa.ap.gov.pl) — Anna Pakieła

 

O projekcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej" w mediach:

Archiwum Państwowe w Warszawie o akcji „ARCHIWA RODZINNE”

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Archiwa Rodzinne Niepodległej

    Archiwa Rodzinne Niepodległej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-12
Data publikacji:2019-07-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Paluch
Liczba odwiedzin:593