Z okazji 100-lecia przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi w łódzkiej Manufakturze można oglądać wystawę Chłopi w Archiwach. Poświęcona jest naszemu nobliście, powieści, jej ekranizacji oraz samej historii chłopów w Polsce.
Reymont był w 1924 roku znanym autorem, twórcą wielu arcydzieł, m.in. Ziemi obiecanej i Chłopów. I to właśnie chłopska epopeja tak przykuła uwagę czytelników, krytyków i Szwedzkiej Akademii, że otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Zagraniczni recenzenci pisali z uznaniem, że Chłopi to epicka opowieść, a zarazem przewodnik po polskiej duszy i tradycjach.
Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est…”. Tym razem tematem jest „Życie codzienne w dokumencie, historiografii i dydaktyce od średniowiecza do końca XX wieku”. Tegoroczną konferencję planujemy zorganizować w dniach 24-25 września. Liczymy na wymianę informacji i doświadczeń na temat możliwości wykorzystania w praktyce szkolnej źródeł archiwalnych pokazujących różne aspekty życia codziennego (mieszkanie, pożywienie, rodzina, praca, szkoła, komunikacja, wolny czas, opieka lekarska, opieka społeczna, religia, bieda, bogactwo, więziennictwo) w okresie od średniowiecza do końca ubiegłego stulecia.
Na 6 grudnia tradycyjnie przypada Dzień Darczyńcy w naszych Archiwach. I tym razem uhonorowaliśmy naszych dobrodziejów oraz zaprezentowaliśmy część z otrzymanych od Nich skarbów – m.in. w siedzibie APW na warszawskim Krzywym Kole. Są wśród nich rzeczy piękne, cenne, zaskakujące. Fotografie, dyplomy, plany, świadectwa, odpisy, legitymacje, ordery, a nawet… szkolny berecik. Serdecznie dziękujemy za Państwa zaufanie!
Działo się także w naszych Oddziałach, m.in. w Otwocku. Odwiedzili go studenci z Uniwersytetu III wieku oraz laureaci konkursu „Najstarszy dokument z rodzinnego archiwum”. Każdy z laureatów opowiedział krótką historię konkursowego dokumentu.
Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza na wystawę planszową „Nie rozmawiam z tyranami. Aktywność polityczna, społeczna i niepodległościowa kobiet w początkach XX wieku w zaborze rosyjskim”. Można ją oglądać od 10 do 30 listopada w wejściu do Archiwum Państwowego w Warszawie przy ul. Krzywe Koło 7.
Zapraszamy do udziału w konkursie „Najstarszy dokument z rodzinnego archiwum” organizowanym przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku. Konkurs zachęca do poszukiwania w domowych archiwach najstarszych dokumentów. Może to być np. stary list, pocztówka, dawna metryka, dokument tożsamości z XIX wieku… A może znajdziecie Państwo także coś starszego?!
Osoby, które posiadają takie dokumenty i są zainteresowane naszym konkursem, proszone są o dostarczenie jego kopii wraz z opisem do otwockiego oddziału. Swoim najstarszym dokumentem może pochwalić się każdy! Prosimy zapoznać się z regulaminem. Termin nadsyłania dokumentów upływa 17 listopada 2023 roku.